Fiszbin czy fiszbina?

Co kryje się pod tą nazwą? Najczęściej pomyślimy o biustonoszu. Już prawie nikt nie skojarzy jej z wielorybem. A fakty są takie, że wieloryb i biustonosz mają wiele wspólnego!
Fiszbin czy fiszbina?

Czas ucieka i zmienia się na naszych oczach moda. I chociaż ta sprzed stuleci różni się od współczesnej, to kobieca siła idealnego wyglądu króluje i jest siłą sprawczą coraz to nowych rozwiązań modowych. Pora cofnąć się o prawie trzy stulecia i wspomnieć sztywne, eleganckie kobiece kreacje.

To epoka kiedy gorsety, suknie, kołnierzyki usztywniane były przez produkowane z wielorybich fiszbinów giętkie pręty - niezwykle uwierające i twarde. Pozyskiwane były one z substancji rogowej tworzącej płyty na podniebieniu wielorybów bezzębnych. Z czasem takie wzmocnienia wypierały krochmal, bo ich zastosowanie dawało lepsze i trwalsze efekty. Dlatego też od XVIII wieku w modzie zaczęły pojawiać się fiszbiny. Jednak w miarę upływu lat wielorybie fiszbiny zaczęły odchodzić do lamusa. Tworzywa sztuczne i metale zastąpiły je godnie, a samo słowo „fiszbin” i utworzona od niego XX-wieczna innowacja językowa „fiszbina” funkcjonuje we współczesnym świecie, chociaż nikomu się już nie kojarzy z wielorybem, a jedynie z elementem usztywniającym kobiecą garderobę.

I tak w świecie mody zagościł wieloryb. A moda to także bielizna.

fiszbiny

Fiszbin – co to takiego?

Odpowiedzi należy szukać w biustonoszu. Każda z kobiet ma nie jeden w swojej szafie. Te najpopularniejsze i najchętniej zakładane mają właśnie fiszbiny. Bez względu czy to push up, czy to  biustonosz na duży biust, czy z miską miękką lub  biustonosz półusztywniany, albo braletka – każdy z fasonów potocznie nazywany jest biustonoszem z fiszbiną. No właśnie fiszbiną czy fiszbinem? Zapożyczony z języka niemieckiego wyraz fiszbin ma rodzaj męski. Wnikliwe przewertowanie językowych źródeł daje jednoznaczną odpowiedź, że język jednak się zmienia i z czasem ukształtowała się  innowacja językowa czyli forma żeńska wyrazu fiszbin czyli fiszbina. Współczesna polszczyzna dopuszcza obie formy i obie uznaje za prawidłowe. Tak więc w damskie biustonosze wkłada się fiszbin i fiszbinę na tych samych prawach. Która to część stanika? Fiszbiny znajdują się na boczkach biustonosza. Do czego służą fiszbiny? Mają za zadanie podtrzymywać boki biustonosza w nienagannej formie. To dzięki nim boczki się nie rolują, nie podwijają się i nie wpijają w ciało. Zachowują walory estetyczne biustonosza, tym samym zapewniają wygodę w  użytkowaniu. To dzięki fiszbinom boczki stanika gładko przylegają do ciała, nawet jeśli jest ono bardziej pulchne, to nie zwijają się w niewygodny, wrzynający się w ciało rulon. Pomagają utrzymać obwód biustonosza na jednej wysokości, co jest kluczem brafittingu. Niepozorna, niewidoczna fiszbina, której rola jest nieoceniona od stuleci! Jej zadaniem jest tak usztywnić stanik, aby leżał na ciele idealnie i nadawał sylwetce kształt.

I mimo wyjaśnienia najtrudniejszej językowej bieliźniarskiej zagadki, pojawia się kolejna biustonoszowa zawiłość – czy drut to fiszbina?

Absolutnie nie można mylić fiszbin z drutami. Drut to zupełnie inna część stanika. Z drutem powinna się skojarzyć miseczka biustonosza, której nadaje on kolisty kształt i trzyma jego formę. Drut, to półokrągły, metalowy element umieszczony w miękkim tunelu i wyczuwalny pod miseczką. Może być płaski, może w przekroju przypominać kształt trójkąta. Końcówki drutów przypominają zapałki, otoczone masą zabezpieczającą chroniącą biust przed skaleczeniem, podrażnieniem i przede wszystkim nie niszczącą miękkiego tunelu, w którym są skrzętnie ukryte. Zdarza się, że drut okazuje się silniejszy i przebija się przez warstwy materiału albo znajdzie ujście w szwie. Wówczas jego koniec uwiera pod pachą, albo pomiędzy piersiami. Druty gorseciarskie mają różną grubość, bywają miękkie bądź twarde. Jaki zostanie użyty w biustonoszu zależy od fasonu biustonosza, surowców, z których jest uszyty bądź rozmiaru. Odpowiednio dobrany do biustonosza, jest podstawą ułożenia i unoszenia piersi w misce.

I kiedy już wiadomo czym są fiszbiny, a czym drut przychodzi czas na sprawdzenie jak wygląda i się nosi biustonosz z fiszbinami. Wygodny? Kształtny? Modelujący? Z pewnością tak.

A jeśli nadal pojawią się wątpliwości, czy lepiej powiedzieć biustonosz bez fiszbin czy biustonosz bez fiszbinów przypomnijcie sobie, że obie formy są poprawne, a w ofercie Corin znajdzie idealne biustonosze z fiszbinami i idealne biustonosze bez fiszbinów.Copyright © 2021 Corin Lingerie, Inc. All rights reserved. Design by Red InGo