Biustonosz – co to jest? Moda czy inżynieria?

Okazuje się, że większość z nas bez biustonosza nie wyjdzie z domu. Więc, czym jest ta delikatna, niewielka część damskiego ubioru, bez wsparcia której nie wyobrażamy sobie już codzienności?

Ot pytanie! Biustonosz ma służyć okryciu i podtrzymaniu kobiecych piersi. Wiedziały już o tym starożytne Greczynki, wykorzystując materiałowe opaski noszone pod lub na ubraniu. Podtrzymywały nimi piersi nie tylko podczas sportowych igrzysk. W nowożytnych czasach pierwowzory współczesnych biustonoszy pojawiły się około XV wieku, ale damska bielizna prawdziwą rewolucję czy ewolucję zaczęła w  XIX wieku. Trwa ona do dziś, bo na naszych oczach zmienia się bieliźniana moda wykorzystująca współczesne technologie i innowacyjne rozwiązania.

Czy wiesz co nosisz?

Kupujesz, bo ładny, kolorowy, haftowany, biały, czarny, z ramiączkami, albo bez…. Przymierzasz, sprawdzasz, często korzystasz z porad specjalistek od doboru bielizny. Brafitterki dwoją się i troją, aby dobrać do sylwetki najlepszy stanik.

Czy zastanowiłaś się kiedyś co to jest ten biustonosz? Obejrzałaś dokładnie? Dostrzegałaś milimetrowe zmiany i ściegi, których wygląd i ułożenie ma niebagatelne dla Ciebie znaczenie? Czy poczułaś delikatność i miękkość podczas dotyku? Spojrzałaś na biustonosz jak na inżynieryjny wynalazek? Obejrzałaś jego wnętrze?

Okazuje się, że często dokonując zakupu biustonosza nie analizujesz swoich potrzeb, wygrywają emocje, zamiast zgłębić esencję jego powstania, konstrukcję, wniknąć w to z czego jest wykonany. A są to kluczowe elementy, na bazie których powstaje bielizna, która mierzy się z siłą grawitacji i kobiecymi oczekiwaniami.

Stając przed wyborem odpowiedniego dla siebie biustonosza wyobraź sobie, że to około 50 różnych elementów, których odpowiednie połączenie i uszycie nadaje piersiom wygląd, który ma im zapewnić nie tylko wygodę, ale i właściwy kształt.

Biustonosz to miski – część otulająca kobiece piersi. Mniejsze, większe, w zależności od potrzeb w większości składają się zazwyczaj z dwóch części –górnej i dolnej (A- górna zwana potocznie mankietem, B – dolna część miski). Są też miseczki składające się z więcej niż dwóch części, są też takie profilowane termicznie, jednoczęściowe, które są zupełnie gładkie z zewnętrznej i wewnętrznej strony. Połączone są one z baskinką (C), której środkowa część nazywana jest mostkiem (C/M). Ta część we właściwie dopasowanym biustonoszu idealnie przylega do ciała i odpowiada za ułożenie miseczek na wysokości dekoltu. Rolowaniu się boczków (E) zapobiegają boczne fiszbiny. To właśnie fiszbin jest elementem łączącym baskinkę z boczkiem biustonosza. Ukryty w miękkim tunelu pełni zadanie jednego ze strażników dobrego układania się stanika na ciele. Na samym końcu boczków pojawia się zapinka, część biustonosza niezbędna do zamocowania biustonosza na ciele, jak również do regulacji obwodu. To ten element – dobrze dopasowany – sprawi, że biustonosz będzie idealnie przylegał do ciała, nie powodując ucisków i podrażnień. Z właściwie dopasowanym rozmiarem i fasonem miski tworzy nierozerwalny, idealny duet.  Obwód i miski – to dwa kluczowe elementy właściwie dopasowanego biustonosza. Dobrze dopasowany biustonosz będzie przylegał do sylwetki, ale nie może być ani za ciasny, ani za luźny, musi mieć równą linię na ciele. Jeśli będzie zbyt luźny jego tył będzie się unosił ku górze, a miski będą opadały. Na nic zdadzą się ramiączka  (D) w takiej sytuacji. Pamiętaj - ramiączka w biustonoszu pełnią rolę estetyczną, one jedynie podtrzymują, ale nie dźwigają piersi!

Dotykaj! Ważne jest z czego biustonosz jest wykonany. Od tego zależy jego trwałość, fitting i ogólny wygląd. Biustonosz będzie dotykał ciebie codziennie przez wiele godzin – ten dotyk musi być nieodczuwalny!  Do produkcji bielizny wykorzystywane są delikatne koronki, hafty, dzianiny, tkaniny. Wszystkie te elementy muszą być miękkie, delikatne, przyjazne dla skóry. Istotne jest ich barwienie. Farby nie mogą powodować uczuleń i podrażnień, podobnie jak zapinki czy metalowe elementy ramiączek nie mogą zawierać niklu. Zwracaj uwagę na wnętrze misek biustonosza, na to czy szwy są płaskie, bo wtedy nie będą podrażniały brodawek, jakimi nićmi jest uszyty biustonosz, bo tylko antyalergiczne są gwarancją komfortu i czy wnętrze miski pokryte jest bawełną, bądź wykonane jest z innowacyjnych oddychających  materiałów. Dotknij zapinki – czy od spodu jest miękka i puszysta. Pociągnij ramiączko – czy nie za mocno się ciągnie, idealnie kiedy od strony misek jest wzmocnione ozdobnymi taśmami, gipiurami, one nie tylko zdobią, ale także stabilizują. Gęstość szwów – to ona jest gwarancją trwałości biustonosza, gęste i dokładne szwy sprawiają, że biustonosz jest dobrej jakości, odporny na działające na niego siły. Nie należy zapominać, że tiule i koronki same w sobie są niezwykle subtelne i trzeba się z nimi obchodzić delikatnie.

A kiedy już bliżej poznasz tę najbardziej inżynieryjną część damskiej garderoby koniecznie dopasuj właściwy dla siebie fason i rozmiar.

Biustonosz, to jest Twoja druga skóra!